kandou
29 آبان 1401 - 11:01

جابجایی یک میلیون مسافر توسط ناوگان حمل و نقل مسافری خراسان جنوبی

بیرجند-سرپرست معاونت حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیون و ۱۰۵ هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل مسافری استان جابه جا شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حاجی صفری صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران، معاینه فنی مستمر و مداوم وسایل نقلیه را برای داشتن رانندگی ایمن و بی‌خطر لازم دانست و افزود: چهار مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در استان فعال است.

خبرنگار مهروی ادامه داد: در هفت ماهه سال جاری ۱۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودروی سنگین و نیمه سنگین به مراکز معاینه فنی استان مراجعه کرده‌اند.

صفری با بیان اینکه از این تعداد ۱۵ هزار و ۳۶۸ دستگاه خودرو موفق به اخذ برگه معاینه فنی شده‌اند، افزود: همچنین چهار هزار و ۳۵۱ دستگاه در فراینده های مورد نظر مردود شده‌اند.

وی از جابجایی سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا توسط شش هزار و ۳۶۴ ناوگان حمل و نقل در سال جاری خبر داد و گفت: طی این مدت یک میلیون و ۱۰۵ هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل مسافری استان جا به جا شده‌اند.

سرپرست معاونت حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: از تعداد مسافران جا به جا شده ۶۵۵ هزار نفر به داخل استان و ۴۵۰ هزار نفر به خارج از استان جابه‌جا شده‌اند.

رشد ۱۲ درصدی سفرهای برون استانی

رشد ۱۲ درصدی سفرهای برون استانیرشد ۱۲ درصدی سفرهای برون استانیوی بیان کرد: در هفت ماهه سال جاری ۳۹ هزار و ۴۰۰ سفر برون استانی داشته‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است.

صفری با اشاره به بازدید و کنترل وسایل نقلیه بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از سه هزار دستگاه از وسایل نقلیه عمومی مورد بازدید و کنترل قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۲۵ مورد تخلف احصاء شده که پس از بررسی، به کمیسیون‌های مربوطه ماده ۱۱ رانندگان، ماده ۱۲ شرکت‌ها و ۱۴ مالکین وسیله نقلیه جهت رسیدگی ارسال شده است.

صفری بیان کرد: طرح کنترل و نظارت بر تردد وسایل نقلیه عمومی از جمله ناوگان حامل مواد خطرناک، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌های برون شهری و سایر وسایل نقلیه عمومی، با هدف ارتقای ایمنی عبور و مرور و کاهش تصادفات و فوتی‌های جاده‌ای به شکل گسترده در قالب گشت‌های مشترک ادارات راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان‌ها و پلیس راه در تمامی محورهای مواصلاتی، پرخطر و پرتردد انجام شده است.

وی ادامه داد: این طرح به صورت بازدیدهای میدانی ناوگان عمومی حمل‌ونقل بار و مسافر و فراورده‌های نفتی با محوریت کنترل مدارک و تجهیزات ایمنی آنها در محورهای مواصلاتی راه‌ها و محل‌های توقف انجام شده است.

کشف ۱۲۵۲ تن اضافه تناژ

کشف ۱۲۵۲ تن اضافه تناژکشف ۱۲۵۲ تن اضافه تناژصفری با اشاره به اینکه بیش از ۹ هزار و ۹۸۰ راننده ناوگان عمومی بین شهری استان کارت سلامت دارند، گفت: کارت سلامت رانندگان که تأیید کننده سلامت جسمی و روحی و روانی رانندگان برای فعالیت است، توسط مراکز مجاز مورد تأیید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای صادر می‌شود.

سرپرست معاونت حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: پنج مرکز تخصصی طب کار در استان جهت انجام معاینات پزشکی رانندگان ناوگان مسافری و باری فعال است.

وی افزود: رانندگان ناوگان باری و مسافری استان برای اخذ کارت سلامت باید با در دست داشتن معرفی‌نامه از مراکز صدور کارت هوشمند به مراکز طب کار سلامت شغلی رانندگان مراجعه کنند.

صفری از کشف هزار و ۲۵۲ تن اضافه تناژ از ابتدای سال‌جاری تا کنون در محورهای تحت پوشش این اداره کل خبر داد و گفت: حمل بار بیش از ظرفیت مجاز، یکی از عوامل مهم تخریب رویه آسفالت جاده‌ها و ابنیه فنی است که علاوه بر وارد کردن هزینه‌های فراوان و تخریب جاده‌ها، احتمال وقوع تصادفات را برای کاربران جاده‌ای و خودروها افزایش می‌دهد.

وی بیان کرد: شهروندان می‌توانند نسبت به آخرین وضعیت راه‌ها، سایر خدمات راه‌ها و حوزه حمل و نقل جاده‌ای، از طریق سامانه ۱۴۱ به صورت ۲۴ ساعته اطلاعات کسب کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 867757